دانشمندان راهی قطب جنوب دنبال موجودات فضایی

آفتاب: محققان مشغول به کار در چارچوب برنامه روسی-امریکایی بررسی دریاچه‌های موجود در قطب، روز جمعه با هواپیمای «IL-76TD» از «کیپ‌تاون» افریقای‌جنوبی به قطب‌جنوب رفتند.

به گزارش سرویس بین‌الملل آفتاب، «والری لوکین»، مدیر طرح و معاون رئیس انستیتو علمی تحقیقات درمورد قطب شمال و جنوب، اعلام کرد 15 کارشناس برجسته در زمینه‌های میکروبیولوژی، انسان‌شناسی، ژئوشیمی و نیز کارشناسان «ناسا» در پایگاه «اونترزی» مستقر شده‌اند تا با کمک روبات‌های ویژه آزمایش‌هایی به منظور ایجاد فناوری جستجوی حیات غیر‌زمینی ایجاد کنند.

به گفته وی دریاچه‌های واقع در منطقه «شیرماهرا» قطب‌جنوب به منزله میدانی طبیعی و منحصر‌به‌فرد برای ایجاد ساختارهای مهندسی و فناوری تحقیقات فضایی آینده در زمینه جستجوی موجودات زنده ساکن دیگر سیاره‌های منظومه شمسی به‌ویژه مریخ و مشتری هستند.

براساس این گزارش محققان معتقدند به احتمال زیاد در آب‌های موجود در زیر یخهای قطب‌جنوب فعالیت‌های آتش‌فشانی در جریان است که زیربناهای تشکیل سلول‌های زنده را فراهم می‌کنند و این جریانات به آن‌چه که در زیر یخ‌های موجود در سایر سیاره‌ها رخ می‌دهد شباهت دارد.

گفتنی است برخی از این دریاچه‌ها در فصل تابستان در پی آب‌شدن یخ‌ها قابل‌‌مشاهده هستند، برخی از آنها هر چند سال یک‌بار قابل مشاهده می‌شوند و بعضی دیگر طی 60-50 سال اخیر از زیر یخ‌ها خارج نشده‌اند و یکی از معروف‌ترین انها دریاچه «واندا» است که در لایه‌های زیرین آن جریان‌های گرمی مشاهده شده است

منبع:aftabnews.ir

/ 0 نظر / 19 بازدید